Bölümler

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Tekstil ve Moda Tasarımı

Bölümümüz, tekstil ve moda tasarımı alanlarında, sektöre uyum sağlayabilen, evrensel nitelikte akademik altyapı ile donatılmış, tasarımda kendi özgün çizgisini geliştirmiş ve alanın teknolojisine hakim tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu amaçla bölümümüzün dört yıllık ders programı, öğrencilerimizin sanat, tasarım, estetik bilgi ve entelektüel birikimlerini arttırmaya yönelik dersler ile, kendi projelerini geliştirebilecekleri uygulama derslerinden oluşmaktadır. Mesleğe ait ülkemizde ve dünyada kabul görmüş  becerilerin geliştirilebilmesi için atölyelerimiz, alanda gelişen en yeni teknolojiler (bilgisayar laboratuvarları, tasarım programları, 3 Boyutlu tasarım teknolojileri) ile desteklenmekte ve farklılık yaratan güncel donanımları sunmaktadır. Öğrencilerimiz, ikinci sınıftan itibaren kendi yeteneklerini yönlendirebilecekleri; moda, imaj, tasarım ve marka konularına dair çok sayıda farklı seçmeli ders seçebilmekte, aynı zamanda kendi inisiyatifleri ile alan dışından ders alma imkanını bulabilmektedir.  

Öğrenci odaklı eğitim anlayışını benimseyen programımız, deneyimleyerek öğrenmeyi mümkün olduğunca arttırmayı hedeflemektedir. Bu bakımdan sayıca giderek artan Erasmus anlaşmalarımız, öğrencilerimize  nitelikli ve aktif uluslararası eğitim tecrübesi sunmaktadır. Yıllara oranla bölümde gerçekleştirilen uluslararası paylaşımların arttırılması öğrencilerimizin evrensel düzeyde bir tasarım bilinci geliştirmeleri açısından son derece önemsenmektedir.

Son sınıfta öğrenciler, dört yıl boyunca geliştirdikleri tasarım becerilerini ve  uygulama tekniklerini, kendilerine has bir bakış açısı ortaya koymak, onları yenilikçi sunumlarla ifade etmek ve sektöre yönelik çağdaş bir marka yaratmak amacıyla gereken tüm aşamaları kapsayan projelerini sunarlar. Son sınıf dersleri, bunu sağlayacak şekilde; sektöre yönelik marka tasarımı, sunum ve proje geliştirme odaklı dersler ile kurgulanmıştır. Bitirme sürecine girene dek öğrencilerimiz deneyimli bir akademik kadrodan destek almakla birlikte, aynı zamanda bir çok kez moda tasarımcıları, marka yöneticileri ve alanın önde gelen sanayicileri ile de derslerde veya açık bir iletişim ortamında bir araya gelirler. Böylelikle öğrencilerimiz, onlara projelerini sunma ve onlarla birlikte çalışma imkanı bulur.

Tüm bu destek ve donanımlarla öğrencilerimiz, Tekstil ve moda sektörlerine; kendilerini doğru şekilde ifade eden , sektörün ihtiyaçlarını bilen, rekabette üstünlük sağlayan tasarımcılar olarak güvenli adımlar atar.  Mezun öğrencilerimiz, akademik kariyerlerini Tezli ve tezsiz yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik programlarına devam ederek yükseltebilirler.   

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2004-2005
Puan Türü Özel Yetenek
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 4 Yıl
Kampüs Bilgisi 5. Levent


Üniversitemiz belirli dönemlerde yapılan Özel Yetenek Sınavları ile öğrenci almıştır. Özel Yetenek Sınavı’na katılabilmek için ÖSYM’nin belirlemiş olduğu YGS puan türlerinin herhangi birinden 150 ve üstünde puan alma şartı yeterlidir.


Özel Yetenek sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayınız.


 Instagram hesabına ulaşmak için tıklayınız


Bölüm Başkanın Mesajı

Bölümümüz 2006 yılından itibaren faaliyet gösteren, tekstil ve moda tasarımı alanında alanı ile ilgili teknolojik gelişmelere hakim, tasarımlarında kendine özgün çizgisini yansıtabilen ve tekstil sektörüne uyum sağlayabilen tasarımcıları yetiştiren öncü kurumlardan birisi olarak eğitim vermektedir. Bölümümüze gelen öğrencilerimizi; sanat, estetik bilgi ve entelektüel birikimlerini arttırmaya yönelik müfredat programımız ve beraberinde becerilerini ortaya koyabilecekleri giysi, dokuma, triko atölyelerimiz ile yeni teknolojilerle uyumlu 3 boyutlu tasarım programlarımızın bulunduğu laboratuvarlarımız karşılamaktadır. Aynı zamanda kendini farklı alanlarda da yetiştirmek isteyen öğrencilerimize ikinci sınıf itibari ile üniversitemizin yandal ve çap programlarından yararlanmaları da mümkündür. Akademik kariyere devam etmek isteyen öğrencilerimiz için de Tezli ve Tezsiz yüksek lisans ve Sanatta Yeterlik programlarımız bulunmaktadır. Sanatta Yeterlik Programımız Vakıf Üniversiteleri arasında sadece bölümümüz de bulunmaktadır. Üniversitemizin Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü için belirlenmiş olan danışma kurulumuzda; Mustafa Gültepe / İTHİB Başkanı Tim Başkan vekili, Sami Kariyo / Penti Firma Sahibi, Sevda Aydın / LES Benjamins firma sahibi, TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclisi Başkanı ve System Denim Firma Sahibi Şeref Fayat, TGSD Başkanı- EURATEX Başkan Yardımcısı ve Denimvillage Firma sahibi Hadi Karasu, Trisad Başkanı Mustafa BAlkuv gibi birçok önemli iş adamları ve ünlü tasarımcılar yer almaktadır. Yine bu kurulun içerisinde bulunan Erol Albayrak ve Siren Ertan gibi isimlerin yer aldığı birçok ünlü tasarımcılarda derslere girmektedir. Sektörün ön de gelen isimleri ile oluşturulan danışma kurulumuz ve iştirakçilerimizle bölümümüzdeki öğrenciler daha eğitim gördüğü yıllar içerisinde sektörle birebir bir araya gelerek iş bulma olanaklarına sahip olmaktadır.

Dr. Öğr. Üyesi Zehra Doğan Sözüer

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı