Bölümler

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Çizgi Film ve Animasyon

Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü, yaratıcı ve özgün animasyon ürünleri yaratabilecek becerilerle donanmış animasyon sanatçıları yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Dijitalleşmenin artmasıyla birlikte animasyonun günlük hayatımızdaki varlığı ve önemi de giderek artmaktadır. Geleceğin meslekleri arasında sayılan animasyon bugün yalnızca televizyon, sinema gibi eğlence sektöründe değil, eğitimden tanıtıma, medikal sunumlardan mimari uygulamalara, dijital oyunlardan reklamlara kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Dolayısıyla, mezunlarımız, animasyon stüdyolarında, televizyon kuruluşlarında, film stüdyolarında, reklam ajanslarında, mültimedya yapım şirketlerinde ve daha birçok kuruluşta çalışma olanağı bulabilecektir.

Bölüm müfredatımız, öğrencilerimizin iş olanakları oldukça zengin bu sektöre güçlü bir şekilde girebilmelerini sağlayacak bir içerikle hazırlanmıştır. Öğrencilerimiz alana ilişkin kuramsal arka plan bilgileriyle başlayacakları eğitim süreçlerine uygulama ağırlıklı derslerle devam edecek, bir yandan eğitim alırken diğer yandan kendi portfolyölerini hazırlayarak iş hayatına güçlü bir şekilde girebilme fırsatı bulacaklardır.

Bölüm Başkanın Mesajı

Sanat ve tasarım ile ilgili alanların dijital dönüşümlerinin devam ettiği günümüzde, Çizgi Film ve Animasyon bölümü; sadece sinema alanında değil eğlence, televizyon, reklam, tıbbi modelleme gibi birçok alanda içerik üretilen ve bu alanların kesişiminde temellenen bir bölüm olarak ön plana çıkmaktadır.

Üretim yaptığı tüm bu alanlardan beslenmekte ve işgücü olarak bu alanları geri beslemektedir.

Güncel tasarım programları ile entegre olan program, diğer tasarım alanları gibi içerik kalitesinde, özgün fikir üretiminde, sanatsal ve estetik olarak gelişmeye devam edecektir. Bu aşamada bizler, alanın teknolojilerini sunmanın ötesinde, alanlara özgü içerik üretebilen, fikir geliştirebilen, hikayeleştirme ve kurgulama becerileri gelişmiş, entelektüel donanımını sürekli arttıran tasarımcılar olarak öğrencilerimizi ön sıralara taşımayı hedeflemekteyiz. 

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü mezunları, sayıca artmakta olan sektörel kurum ve kuruluşlarda animator, konsept tasarımcısı, karakter tasarımcısı çizgi film yönetmeni, senarist, yapımcı, olarak yer alabilirler. Ayrıca 3D Modelleme, Bilgisayar Destekli Görüntü-Görsel Efekt (CGI), 2D-3D Render, Motion Capture ve Motion Track uzmanlıkları ile dijital medya alanlarında çalışabilir, teknik yeterlikleri ile kendi yaratıcı dijital platformlarını oluşturabilirler.

Dr. Öğr. Üyesi Kaya TABANLI

Çizgi Film ve Animasyon Bölüm Başkanı