Fakülte Hakkında
  • HIZLI ERİŞİM
  • EN
  • captcha captcha

Tanıtım

Sanat, insanlık âleminin başlangıcından itibaren var olan, hayatımızın değerlenmesinde vazgeçilemeyen bir kuvvettir. “Sanatı, sosyal hayata rehber” olarak kabul eden Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, geçmişinden güç alan, ama asla geçmişte kalmayan ve donanımıyla kendini geliştiren köklü bir eğitim yuvasıdır.

1998 yılında kurulan Haliç Üniversitesi bünyesine 2004 yılında dâhil edilen Güzel Sanatlar Fakültesi, bugün Grafik Tasarımı ve 2006 yılında kurulan Tekstil ve Moda Tasarımı bölümleriyle eğitim vermektedir. Ayrıca 2007 yılında kurulan ve devam etmekte olan Fotoğraf ve Video Yüksek Lisans (tezli-tezsiz) programıyla, Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde 2 lisans ve 6 lisansüstü program mevcuttur. Fakültemiz, seçkin eğitim kadrosuyla yetiştirdiği gençler sayesinde kültür hayatımıza katkılarda bulunmayı sürdürmektedir.

Anlayış, hoşgörü ve karşılıklı sevgi-saygı ortamında eğitimli kadrolarının birikimlerinden faydalanarak “kendi tarzını” keşfeden yeni sanatçılar yetiştirmek gayesi başta olmak üzere, her gün bir evvelinden ileride, çalışan ve araştıran yeni sanatçı nesiller görmek, en büyük emelimizdir.

Tarihten gelen birikimlerinin ilhamıyla, yaşadığı çağın bilincinde olan cesur ve sosyal sorumluluk sahibi sanatçılar ve tasarımcılar yetiştirmek ana hedefimizdir. Sanatın insan hayatına kazandırdığı olgunluk, duyarlılık ve hassaslık gibi üstün insanî özelliklere en fazla ihtiyaç duyulan günümüzde fakültemizin üstlendiği yük epey ağırdır. Koşmaktan yaşamaya vakit bulamayan, devamlı yarış içinde olan ama hedefini göremeyen gençlerin kendilerini bulmaları, kabiliyetlerini keşfetmeleri için sanat, muhteşem bir sığınaktır. Fakültemiz bu düşünceyle eğitim vermekte, gençlerimizin geleceğe güvenle bakmalarını temîne çalışmaktadır. Zira bir insanın kendini tanıması, daha doğrusu kendini bulması, kendiyle barışık yaşaması hayatın hedefi olup ancak sanat yardımıyla kazanılır.

Bu duygularla; Fakültemize desteğini esirgemeyen Üniversitemiz Rektörlüğüne, fedakârane çalışmalarla her zaman iftihar edeceğimiz akademisyenlere ve bizlerle olmayı tercih eden kıymetli öğrencilerimize hayat boyu başarılar, sağlık ve sanat dolu ömürler dilerim.

Prof. Dr. Fatma Çiçek DERMAN
Dekan