Bölümler
  • HIZLI ERİŞİM
  • EN
  • captcha captcha

Grafik Tasarımı

Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü öğrencilerinin, her şeyden önce başarılı birer iletişimci olarak mezun olmaları hedeflenmektedir.

Grafik Tasarım Bölümü, fikirleri ve deneyimleri estetik bir görsel ve yazılı içerik oluşturacak şekilde planlama sanatı ve uygulamasıdır. İletişim kurması için tasarlanan grafik ürün, fotoğraf, yazı tipleri, illüstrasyon, geometrik şekiller, dokular, üç boyutlu öğeler ya da dijital unsurlar içerebilir. Grafik ürünler, bir posta pulu tasarımından, dijital bir iletişim deneyimi tasarımına kadar ulaşan geniş bir skalaya sahiptir. Az sayıdaki kişi için tasarlanabileceği gibi milyonlarca kişi tarafından da görülebilir. Ayrıca ticari, eğitimsel, kültürel veya politik herhangi bir amaç için de olabilir.

Grafik tasarım, görüntüleri, kelimeleri ve fikirleri bir araya toplayan bir görsel ürün yaratmayı hedefler. Bu süreç teknoloji, sanat, kültür ve bilimden beslenir. Bir grafik tasarımcı, farklı medya türlerine ait öğeleri organize etmekten ve kullanmaktan sorumludur. İyi bir grafik ürünü ancak vizyon sahibi, bilgili, duyarlı ve meraklı bir tasarımcıdan çıkabilir. Haliç Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü, bu bilinci öğrencilerine aşılamak ve bu bölümü sadece bir meslek değil, yaşam tarzı haline getirmelerini sağlamak üzere bir araya gelmiş bir akademik kadroya sahiptir. Teknoloji altyapısı, laboratuvar ve atölye imkanları oldukça iddialı olan bölüm, öğrencinin mezun olduktan sonra sektörde karşılaşacağı tüm teknolojik ihtiyaçları karşılamaya hazır bir şekilde yetişmesi için her an kullanımdadır.

İlk sene temel sanat eğitimi, çatısı altında kurgulanan formasyon dahilinde, Geschtalt Psikoloji kuramları, renk teorisi, desen, temel yazı bilgisi, sanat tarihi ve bilgisayar tabanlı grafik tasarım gibi derslerle bölüme adapte olması sağlanan öğrenciler, ilerleyen senelerde uzmanlaşmak istedikleri alanlara göre seçmeli ders havuzlarından faydalanarak bir ya da birden fazla alanda branşlaşmaya gidebilirler. Bölümümüz öğrencileri, illüstrasyon, animasyon, tipografi, fotoğraf, dijital mecra tasarımları gibi seçmeli dersler alabilecekleri gibi, 4 sene boyunca yürüttükleri proje dersleri ile, ürün, hizmet ya da sosyal sorumluluk alanlarında 360 derece grafik çözümler üretecekleri bir yaratım sürecini danışman hocaları eşliğinde deneyimleyecekler. Zorunlu staj eğitimi alan öğrenciler sektörel deneyim kazanarak mezuniyet aşamasına gelirler.

Akademik kariyer yapmak isteyen ve eğitimlerine devam etmek isteyen öğrencilerimiz lisans eğitimini tamamladıktan sonra Grafik Tasarım Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programımıza  başvuruda bulunabilirler.

Mezunlar, global ya da yerel konvansiyonel reklam ajansları, markalaşma ajansları, dijital reklam ajansları, animasyon stüdyoları, pazarlama, iletişim veya yayıncılık gibi pek çok alanda iş bulabilirler. Sanat yönetmeni, web tasarımcı, metin yazarı, dijital sanat yönetmeni, animatör, görsel yönetmen veya illüstratör olarak iş bulabilirler. 

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2004-2005
Puan Türü Özel Yetenek
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yerleşke Bilgisi Sütlüce Yerleşkesi

Üniversitemiz belirli dönemlerde yapılan Özel Yetenek Sınavları ile öğrenci almıştır. Özel Yetenek Sınavı’na katılabilmek için ÖSYM’nin belirlemiş olduğu YGS puan türlerinin herhangi birinden 150 ve üstünde puan alma şartı yeterlidir.

Özel Yetenek sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayınız.